а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брашнен молец

мн. брашнени
Вид збор: Сложенка
Bид инсект што се храни со брашно.
Латински: ephestia kuehniella zeller Англиски: flour moth
Употреба: Зоологија
Примери:
Производ наменет за отстранување брашнени молци во простории како кујни, плакари и непосредно во ормарите со прехранбени производи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК