а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брашнар

мн. брашнари
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што продава брашно.
Англиски: miller Албански: miellshitës
Примери:
Брашнарот не беше во дуќанот.
2. Вид штетен инсект што ја напаѓа зрнестата храна.
Латински: Tenebrio molitor Англиски: meal beetle Албански: lloj insekti që sulmon kokrrat
Употреба: Зоологија
Примери:
мал брашнар
голем брашна
Изведенки
брашнарски прид.
брашнарскиот
Што е наменет за брашно, што се однесува на брашно.
Пример: Брашнарски ковчег.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи