а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брашнарка

мн. брашнарки
Вид збор: Именка, женски род
1. Жена на брашнар.
Англиски: miller Албански: gruaja e miellshitësit
2. Bид печурка што се јаде, со бело месо со мириси вкус на брашно.
Латински: Clitopilus prunulus Англиски: Sweetbread Mushroom Албански: lloj këpurdhe me shije mielli
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи