а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

братучед

мн. братучеди
Вид збор: Именка, машки род
1. Роднина по мајка или по татко, син на чичко, вујко или на тетка.
Англиски: cousin Албански: kushëri
2. Фамилијарно обраќање кон маж, познат или непознат.
Албански: kushëri, kushë
Употреба: Разговорно
Примери:
А бре братучед, ајде тргни се.
Изрази
Први, втори братучеди - блиски роднини.
Изведенки
1. братучедски прид.
братучедскиот
2. братучедов прид.
братучедовиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи