а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

братство

мн. братства
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4368
1. Однос меѓу браќа и меѓу браќа и сестри; братски однос меѓу пријатели, големо пријателство.
Англиски: brotherhood Албански: vëllazëri
2. Општествена група која се темели на заедничко потекло, соединетост и солидарност на економски, општествен и обредно-религиозен план.
Англиски: brotherhood Албански: vëllazëri
Употреба: Политика
Примери:
Крушевското братство испратило писмо до Чернодрински.
3. Здруженост по чувство на блискост по која и да е основа.
Англиски: brotherhood Албански: vëllazëri
Примери:
Меѓу нив се роди братство и тоа го запечатија и јавно, фаќајќи се тројцата свети Јовани во црквата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК