а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

братски

братскиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на брат, што е својствен на брат.
Англиски: brotherly
Примери:
братска делба
братска љубов
братска кавга
Изведенки
братски прил.
Пример: Сиромаштијата не ни пречеше да живееме братски.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи