а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

братоубиец

мн. братоубијци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што го убива својот брат, својот близок.
Англиски: fratricide
Примери:
Во свеста на потенцијалниот братоубиец егзистира само една единствена стварност - стварноста на веќе сторениот грев, оттука и појавата на силно каење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи