а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

братов

братовиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува, што му припаѓа на брат.
Англиски: brothers
Примери:
Братовото недоаѓање беше потврда за тоа сомневање.
братови деца
FlexiMac
 менување на македонски глаголи