а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

братко

Види и: брат (м.)
мн. братковци
Вид збор: Именка, машки род
При обраќање кон брат, другар.
Употреба: Хипокористика
Примери:
Пеј ми братко за чаршијата, / за онаа - старата скопска чаршија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи