а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

братија

мн. братии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24803
1. Монашка заедница на еден манастир.
Англиски: fraternity Албански: komunitet murg në manastir
Употреба: Црковен термин
2. друштво, група
Англиски: group Албански: komunitet, grup
Употреба: Иронично
Примери:
Целата братија живее во стари размандалени пијани куќарки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК