а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

братими

(се) братимат
Вид збор: Глагол, несвршен
Станува брат некому, се зближува како брат.
Англиски: fraternize
Примери:
Нашите две семејства се братимеа пред две години.
Александар и Предраг се братимеа (еден со друг).
Изведенки
братимење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи