а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

браон

Вид збор: Придавка
Кафена боја, нешто што е во кафена боја.
Англиски: brown
Употреба: Неменлив збор
Примери:
браон палто
FlexiMac
 менување на македонски глаголи