а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бранша

мн. бранши
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28631
Гранка во некоја дејност: во трговијата, занаетчиството, индустријата.
Англиски: industrial sector Француски: branche Албански: branshë, sektor, lëmi
Употреба: Економија
Примери:
Возачите со долги колони тешки товарни возила протестираа против условите во нивната бранша, кои тие ги сметаат за неправедни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК