а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

браноса

браносаат
Вид збор: Глагол, свршен
Поминува со брана преку орана нива.
Употреба: Земјоделство
Примери:
Тој вчера ја браноса нивата.
Изведенки
1. браносува несв.
браносуваат
2. браносување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи