а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брановиден

брановидниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 31907
Што има облик на бран.
Англиски: wavy
Примери:
Брановидно движење.
Под патот се простираше пространа брановидна ливада.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК