а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бранител

мн. бранители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11908
1. Тој што брани од нешто.
Англиски: defender Албански: mbrojtës
Примери:
бранители на татковината
2. Тој што го брани обвинетиот во кривична постапка.
Англиски: defense counsel Албански: mbrojtës
Употреба: Правда
Примери:
Обвинителот и бранителот му пристапија на судијата со конкретен предлог.
Изведенки
бранителски прид.
бранителскиот