а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

браник

мн. браници
Вид збор: Именка, машки род
1. Предмет или дел од предмет што е во функција да брани, да штити.
Англиски: bumper Албански: parakolp
Употреба: Технологија
Примери:
Браник на автомобил.
2. Одбрана од нешто.
Англиски: defense Албански: mbrojtje
Употреба: Преносно значење
Примери:
На браникот на татковината.
3. Дел од брана за обработка на земја.
Англиски: dike Албански: argjinaturë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи