а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бранест

бранестиот
Вид збор: Придавка
Што има форма, што е во вид на бран.
Англиски: wavy
Примери:
Ридовите се спуштаа бранесто до реката.
Бранестата земја во подножјето на ридиштата беше изорана и подготвена за сеење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи