а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брана

мн. брани
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5056
1. Насип, вештачка преграда од земја, од бетон што го спречува течењето, движењето на водена маса до одредена височина.
Англиски: dam Албански: pendë, pellg
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Кај Маврови Анови ќе се крене голема земјена брана.
2. Секаков вид пречка што се поставува меѓу две нешта.
Англиски: obstacle Албански: penges
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа постави брана меѓу нив двајцата и тој чувствуваше дека со ништо не може да допре до неа.
3. Дрвена направа или железно, запчесто орудие, за претсеидбена површинска подготовка на почвата или за негување на културите по сеењето.
Англиски: harrow Албански: branë, grabuj
Употреба: Земјоделство
Примери:
Разбивањето на корката на почвата се врши со железни брани.
Изведенки
браничка ж.
мн. бранички
дем.