а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бранач

мн. браначи
Вид збор: Именка, машки род
1. бранител
Англиски: defender Албански: mbrojtës
2. Место каде што е забрането сечење дрвја.
Употреба: Екологија
Изведенки
браненик м.
мн. браненици
FlexiMac
 менување на македонски глаголи