а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

браколомник

мн. браколомници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што растура брак.
Англиски: adulterer
Примери:
Сите браколомници и распуштеници.
Изведенки
1. браколомница ж.
мн. браколомници
2. браколомничка ж.
мн. браколомнички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи