а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брадјоса

брадјосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Обрасне со брада.
Примери:
Целиот брадосал.
Изведенки
1. брадоса св.
брадосаат
2. брадосува несв.
брадосуваат
3. брадосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи