а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брадина

мн. брадини
Вид збор: Именка, женски род
1. Тој што носи голема брада.
Англиски: bearded man Албански: mjekërosh
2. брада
Англиски: beard Албански: mjekër e madhe
Употреба: Аугментатив
FlexiMac
 менување на македонски глаголи