а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брада

мн. бради
Вид збор: Именка, женски род
1. Дел од лицето под устата.
Англиски: chin Албански: mjekër
Употреба: Анатомија
Примери:
Се покри до брадата.
Hеколку пати со дланката си ги истри очите, брадата и носот.
2. Влакна што растат на образите и на брадата кај мажите.
Англиски: beard Албански: mjekër
Примери:
Тој беше висок старец со бела брада и бела коса.
3. Жилички на корен на растение или самиот корен, ако е од ситни жилички.
Албански: fije rrënje
Употреба: Ботаника
Примери:
Брадата на празот се отстранува пред употребата.
Изведенки
1. брадиче ср.
мн. брадичиња
дем.
2. брадичка ж.
мн. брадички
дем.
3. брадуле ср.
мн. брадулиња
дем.
4. брадулче ср.
мн. брадулчиња
дем.
5. брадиште ср.
мн. брадишта
аугм.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи