а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брадавица

мн. брадавици
Вид збор: Именка, женски род
1. Мал испапчен израсток на кожата.
Англиски: wart Албански: thithë, lez, lyth
Употреба: Медицина
Примери:
Војникот ја кубеше влакнестата брадавица на образот.
2. врв на дојка
Англиски: nipple Албански: thithë
Употреба: Анатомија
Примери:
Девојчето се срамеше од брадавиците што се наѕираа под тенката блуза.
Изведенки
брадавичка ж.
мн. брадавички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи