а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бравура

мн. бравури
Вид збор: Именка, женски род
Големо вештина во изведба на уметничко дело.
Англиски: bravura Француски: bravoure Албански: bravurë
Употреба: Уметност
Изведенки
бравурозен прид.
бравурозниот
Пример: бравурозен пијанист
FlexiMac
 менување на македонски глаголи