а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

брава

мн. брави
Вид збор: Именка, женски род
1. Метална направа за затворање врата со клуч.
Англиски: lock Албански: bravë
Примери:
Сандачето со пари беше од полирано дрво со цврста месингана брава.
2. Механизам за затворање.
Англиски: lock Албански: bravë, mekanizëm për mbyllje
Примери:
Електронска брава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи