а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бравар

мн. бравари
Вид збор: Именка, машки род
Занаетчија што изработува брави.
Англиски: locksmith
Употреба: Економија
Примери:
Детето изучи за бравар.
Изведенки
браварски прид.
браварскиот
Пример: браварски занает, браварска работилница
FlexiMac
 менување на македонски глаголи