а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бољме

мн. бољмиња
Вид збор: Именка, среден род
Тенок ѕид од плитар.
Англиски: divider Турски: bölme
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Куќата беше со плитар и бољме.
Немалтерисаните бољмиња се црнееја во далечината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи