а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бој

мн. боеви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5488
1. Битка, вооружен судир.
Англиски: battle, combat Албански: betejë
Употреба: Воен термин
Примери:
Бој се биеше за секој човек, за секоја куќа.
Закипе страшен бој.
2. расправија, тепачка
Англиски: fight Албански: ndeshje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во Собранието се водеа жестоки боеви околу буџетот.
3. (из. мн. боја) висина, раст
Англиски: height Турски: boy Албански: lartësi
Примери:
Фенерот беше кренат во висина на човечки бој.
Водата имаше два човечки боја длабочина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК