а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бојоса

бојосаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51399
бојадиса
Англиски: paint Турски: boya
Примери:
Треба да се бојосаат пешачките премини во целата општина.
Изведенки
1. бојосува несв.
бојосуваат
2. бојосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК