а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бојник

мн. бојници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38262
1. Слатководна риба, вид крап.
Латински: Chondrostoma nasus Англиски: nase Албански: lloj peshku
Употреба: Зоологија
Примери:
Фативме неколку бојника и мрени.
2. војник
Англиски: warrior Албански: ushtar, luftëtar
Употреба: Архаизам
Примери:
Момчето беше облечено како старовремски бојник со оклоп, копје и штит.