а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бојлер

мн. бојлери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17953
Затворен, метален казан за греење вода.
Англиски: boiler
Употреба: Технологија
Примери:
електричен бојлер
бојлер на гас
бојлер во бањата
бојлер во кујната
проточен бојлер
Изведенки
бојлерче ср.
мн. бојлерчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК