а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бојкот

мн. бојкоти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 28049
Прекин на врските, отфрлање или исклучување на некоја општествена група или поединец, најчесто како средство за притисок во политичка или во економска борба.
Англиски: boycott Албански: bojkot
Употреба: Економија
Примери:
Бојкотот против него траеше четири години.
Економскиот бојкот беше еден од основните причинители на судирот на црковно- просветното поле.