а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бојкотира

бојкотираат; бојкотирајќи; бојкотирал
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 41053
Прави бојкот.
Англиски: boycott
Употреба: Економија
Примери:
Ние ги бојкотиравме нивните состаноци.
Изведенки
бојкотирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи