а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бојаџија

мн. бојаџии
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18360
Занаетчија што се занимава со боење на разни материјали, најчесто текстил.
Англиски: dyer Турски: boyacı
Примери:
Во чаршијата остана само еден бојаџија.
Изведенки
бојаџиски прид.
бојаџискиот
Пример: бојаџиски занает, бојаџиска работилница