а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бојаџиство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Дејност, занает поврзан со боење на материјали.
Англиски: dyeworks
Примери:
Анилинските бои придонеле до исчезнување на бојаџиството.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК