а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бојаџилак

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Бојаџиски занает, бојаџиство.
Турски: boyacılık
Примери:
Од бојаџилак денес не се живее.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи