а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бојаџика

мн. бојаџики
Вид збор: Именка, женски род
1. Занаетчика, жена што се занимава со бојаџиство.
Англиски: dyer Албански: ajo që ngjyros
Примери:
Преденото го вапцавме кај Мара бојаџиката.
2. Сопруга на бојаџијата.
Албански: gruaja e bojaxhiut
Примери:
Бојаџиката ги примаше нарачките, а бојаџијата работеше во бојаџилницата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи