а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бојазлив

бојазливиот
Вид збор: Придавка
Што се плаши, плашлив.
Англиски: shy
Примери:
Момчето имаше бојазлив и тажен поглед.
Изведенки
бојазливо прил.
Пример: Детето бојазливо гледаше кон вратата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК