а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бочен

бочниот
Вид збор: Придавка
страничен
Англиски: lateral
Примери:
Бочната страна на бродот беше малку оштетена од ударот.
Изведенки
бочно прил.
Пример: Ветрот удри бочно од кај езерото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи