а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бочвар

мн. бочвари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што изработува бочви.
Англиски: cooper
Примери:
Тој две години учеше за бочвар кај еден мајстор.
Изведенки
бочварски прид.
бочварскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи