а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бочварство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
бочварски занает
Англиски: cooperage
Примери:
Бочварството изумира во последниве години како занает.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи