а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

бочварница

мн. бочварници
Вид збор: Именка, женски род
Место каде што се чуваат бочви.
Англиски: cooperage
Примери:
Во бочварницата се чувствуваше кисел мирис на комиње.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи