а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боцне

боцнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Пробива во нешто со шилест предмет.
Англиски: prick Албански: shpon
Примери:
Стариот го боцна компирот со виљушката.
Лаборантот го боцна детето во прстето со специјална игла.
2. Предизвика остра болка, бодеж.
Англиски: stab Албански: goditje, sëmbim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Нешто ме боцна во слабината.
3. брецне
Англиски: sting Албански: thumboj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Зборовите на Крсто ја боцнаа Илина право в срце.
4. (се боцне) се набоде
Англиски: sting Албански: shpohet, thumbohet
Примери:
Се боцнав со иглата.
Изведенки
1. боцнува несв.
(се) боцнуваат
2. боцнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи