а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боцлив

боцливиот
Вид збор: Придавка
Што боцка, што има боцки.
Англиски: barbed
Примери:
Боцлива ограда.
Боцлива жица.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи