а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

боца

мн. боци
Вид збор: Именка, женски род
Сад под притисок со вентил во кој се чува гас.
Англиски: gas cylinder
Примери:
плинска боца
боци со кислород
FlexiMac
 менување на македонски глаголи