а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ботанички

ботаничкиот
Вид збор: Придавка
Што е во врска со ботаниката.
Англиски: botanical Албански: botanik
Употреба: Ботаника
Примери:
Ботаничка бавча, ботаничка градина, ботанички атлас.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи