а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ботаничар

мн. ботаничари
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се занимава со ботаника.
Англиски: botanist
Употреба: Ботаника
Примери:
Традиционално, ботаничарите ги истражувале сите организми кои не биле означени како животни.
Ниеден ботаничар не може убедливо да објасни како дивите билки ја поттикнале појавата на питомите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи