а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ботаника

мн. ботаники
Вид збор: Именка, женски род
1. Наука за растенијата, дел од биологијата.
Англиски: botany Албански: botanika
Употреба: Биологија
2. училиштен предмет
Англиски: botany Албански: botanikë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Зоологија ни предава професорот што лани ни предаваше ботаника.
3. (мн.) Книга по предметот ботаника.
Англиски: botany Албански: botanika
Употреба: Преносно значење
Примери:
Петре купи ботаника на старо.
Изведенки
ботаничка прид.
ботаничкиот
Пример: ботаничка градина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи